Körfez halkına fayda sağlayamamış sorumsuz zihniyet 5 yıl daha istiyor! Sen şansını kendin yok ettin Şener Söğüt..

Israrla ifade etmeye çalıştığımız bir gerçek var. Yaşamlarımızın tamamı yaptığımız tercihlerimizin bir sonucudur. İnsan doğası gereği yaşamı boyunca yaptığı doğru tercihlerin mükafatını almıştır, yanlış tercihlerin bedelini ödemiştir.

Ama hayatta bazen öyle tercihler vardır ki, sonucu toplumu etkiler. Siz öyle olmaması için mücadele edersiniz ancak sizin gibi düşünmeyen insanların tercihleri sizin hayatınızı kökten etkiler.

31 Mart 2024 tam da bu yüzden bir dönüm noktası, kırılma noktası.

İktidar sokağın gerçeklerinden uzak, yaratılan enkazın sorumluluğundan uzak bir siyaset anlayışı ile sahada yeniden bir şans isterken, muhalefet ise yaşadığımız toprakların, bu toprakların insanının bu şekilde yönetilmeyi hak etmediğine, insanların çaresiz olmadığına, yeni bir anlayışın var edileceğine olan inancıyla sahada kendisine destek istiyor.

Yani bir tercihin arifesindeyiz.

Sokaklar yangın yeri. Ekonomik çöküş hayatın her alanında yaşamı doğrudan tehdit ediyor. İnsanların gündemi seçim değil, geçim olmuş durumda.

Emekliler, kadınlar, gençler, emekçiler ve hepimiz.

İstisnasız hepimiz bu yıkımın enkazının altında kaldık.

Tüm bunların hepsi yine tercihlerimizin sonucudur. Eğer bir tercihi tekrar edeceksek geçmişi referans alacağız ve buna göre hareket edeceğiz.

Bu yaşadığımız topluma doğrudan sorumluluğumuzdur.

Peki bu tercihi neye göre yapacağız?

Elbette ki karneyle.

Bugün Körfez’in karnesine bakalım diyorum.

20 yıllık AKP iktidarının Körfez’e kattıkları ve Körfez’den kopardıkları.

Körfez özellikle benim de doğduğum, büyüdüğüm ve hala yaşadığım bir ilçe. Dolayısıyla analiz ederken en çok da kendi yaşadığım gerçeklerle yorumlayacağım.

Kocaeli Türkiye’nin lokomotifi ise Körfez’de Kocaeli’nin lokomotifi ve kalbidir. 180 bin insanın nefes aldığı bu güzel ilçeyi düşman işgal etse ancak bu kadar kötülük yapabilirdi.

İktidar partisinin 20 yıllık iktidarında ısrarla yürüttüğü beton siyaseti, müteahhit ve rant politikasından elbette ki Körfez de nasibini almıştır. Adeta bir liman şehri olan Körfez; yaşam alanından uzak, ağır sanayinin ve kontrolsüz yapılaşmanın altında ezilmiştir. Kötü bir yönetim anlayışı bugün bu kenti hak ettiği bir yerin çok ötesine götürmüştür.

Elbette ki öncelik yerel ekonomiyi canlandırmak, altyapıyı güçlendirmek ve çevreyi korumak olmalı. Sanayi ve ticaretin gelişmesini destekleyerek iş imkanlarını artırmak olmalı. Ancak bunu yaparken çevreyi ve doğal yaşamı da korumak, gelecek nesillere temiz bir çevre bırakmak da en büyük öncelik olmalı.

Hızlı sanayileşme ve kentleşme, çevre kirliliği ve altyapı sorunlarına neden olmuş.

Trafik sıkışıklığı ve ulaşım altyapısındaki yetersizlikler, günlük yaşamı olumsuz etkiliyor.

Gelir dağılımındaki adaletsizlik, sosyal hizmetlerin yetersiz kalmasına sebep oluyor.

Kentsel dönüşüm ve planlama eksiklikleri, afet risklerini artırıyor.

Tarım alanlarının azalması ve tarım sektörünün zayıflaması hem çiftçiyi bitirdi hem de gıda güvenliği endişelerini artırıyor.

Bunlar saymakla bitmez.

İşte tam da burada yerel yönetim devreye girmeli. Tabi ki samimi ise.

20 yılda bu samimiyetten uzak tamamen ranta, arsa satmaya, yandaşa ihale çıkarmaya, işe alımlarda adaletsiz davranmaya yemin etmişçesine çalışan bir Şener Söğüt gerçeği var. Hatta devam etsin diye bir 5 yıl daha istemekte.

Neden?

Projelerine bakıyoruz. Vaatlerine bakıyoruz. Her gelenin bir öncekini arattığı sorumsuz bir belediyecilik anlayışını görüyoruz. Yine beton, yine rant.

Şener Söğüt ranta değil halka dön artık.

Halkın gerçekliğine dön. Gönül belediyeliği dediğiniz seçimde 5 yılda elle tutulur bir projeniz yok. Yine bir 5 yıl mı? Tebrikler!

Körfez size bu şansı zaten vermişti.

Kapsayıcı ve Adil Hizmet Anlayışı istedik, bırakın kapsamayı, adaletli bir yönetici olamadınız.

Altyapı ve çevre duyarlılığı dedik, yüzme bilmeyenin yağmurda Körfez’de dolaşması hayati risk taşır hale geldi.

İstihdam ve ekonomik kalkınma istedik, istihdama dayalı projeniz olmadığı için beton projelerinizde gençler iş imkânı bulamadı. 5 yılda belediye personeli %100 arttı ve bugün 1600 civarında bir belediye personeli ile hala nasıl olur da hizmet yok anlayan aydınlatsın lütfen!

Yerel ekonomiyi canlandıralım, gençleri üretime teşvik edelim ve kent ekonomisine katkı sunalım dedik. Pandemiyi bahane edip ilk icraatın 2 yılın sonunda viyadük altındaki kaldırımı boyamak olduğunu gördük.

Plansız kentleşme, altyapı eksiklikleri, çevre kirliliği gibi sorunlara çözümler üretilsin istedik.

Şeffaf ve hesap verebilir bir yönetim anlayışı benimsensin istedik,

Belediye kaynaklarının etkili ve adil bir şekilde kullanılsın istedik, yüzlerce milyon lira zarar ve arsa satışları ile şimdi belediyeyi devredeceksiniz.

Hereke’yi yok saydınız.

7 mahalleden oluşan neredeyse 20 bin insanın yaşadığı cennet kasaba tüm değerlerinden koparılmış, âtıl bir mahalle haline dönmüş.

Hereke kalesi tarihsel gerçekliğinden çok uzak bir yapıyla üstüne bir işletme yapmak için restore edilmiş. Hereke sahili tamamlanamamış.

Yakın zamanda Yukarı Hereke’de bir evimiz yandı, itfaiye geldiğinde yangın kendiliğinden sönmüştü.

İnsan hayatını hiçe sayan sorumsuz bir anlayış hakim.

Körfez’in tamamı böyle.

Nereden tutsak elimizde kalıyor.

Hak ettiğimiz gibi yaşama dair küçücük bir ihtimalimiz kaldı.

Onu da Şener Söğüt istiyor. 5 Yıl daha.

Şimdi tercih zamanı.

Ya ranta dayalı beton belediyeciliğinin her tarafta yarattığı enkazının tozu dumanı altında kalacağız,

Ya da katılımcı, şeffaf, insan odaklı yaşanılabilir bir Körfez’i tercih edeceğiz.

Benim hala inancım var.

Sen de inan.

Geleceğe İnan.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Ali Doğan - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Şehir Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Şehir Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Kocaeli Şehir Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Kocaeli Şehir Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.